Pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej oraz wojny w Ukrainie, rynek magazynowy w Polsce dalej rośnie. Według raportu BOŚ w 2022 roku zasoby powierzchni magazynowej wyniosły 29 mln m.kw. Dane o powierzchni w budowie (3,5 mln m.kw.) wskazują, że bariera 30 mln mkw. powinna zostać przekroczona w połowie 2023 roku.

Na koniec 2022 roku popyt kształtował się na niższym poziomie (ok. 6 mln mkw.) w porównaniu do 2021 roku (ponad 7 mln mkw.)  Obserwujemy jednocześnie zmianę jego struktury. E-commerce stracił udział w stosunku do firm produkcyjnych, które w magazynach lokują produkcję oraz komplementację towarów.

Poziom pustostanów w Polsce w dalszym ciągu wskazuje, że jest niewiele powierzchni spekulacyjnej. Wpływ na to ma m.in. sytuacja z finansowaniem bankowym. Banki wymagają wyższego poziomu przednajmu dochodzącego do 50%, co przekłada się na stopień trudności uzyskania finansowania.

W minionym roku nastąpił wzrost popularności rozwiązań ekologicznych. Należy do nich m.in. zastosowanie rozwiązań lepiej wykorzystujących energię i wodę w budynkach oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Wielu deweloperów decyduje się na certyfikację projektów w międzynarodowym systemie BREEAM.   Dodatkowo coraz więcej firm komunikuje swoje proekologiczne działania poprzez raporty ESG.

Rynek-magazynowy-w-Polsce_IV-KW-2022.pdf