DL VINTAGE POST

Nieruchomości komercyjne na wynajem

Prawdziwa wizytówka Gliwic

DL VINTAGE POST jest integralną częścią gliwickiej starówki. Złożony z dwóch zabytkowych budynków: dawnej Poczty Głównej oraz dawnej Giełdy Zbożowej kompleks położony jest u zbiegu ulic Dolnych Wałów i Zwycięstwa, które stanowią główne arterie komunikujące centrum miasta. Lokalizacja zapewnia dogodne połączenie z wylotem na DTŚ i autostradę A1. W bezpośrednim sąsiedztwie mieszczą się liczne punkty handlowe i usługowe oraz ogólnodostępne parkingi. W odległości spacerowej znajdują się siedziby władz samorządowych, instytucje kultury i wydziały Politechniki Śląskiej. Otoczenie obiektu stanowią osiedla mieszkaniowe, Szpital Miejski, Park Miejski i Rynek.

Obecnie na powierzchniach dawnej Poczty Głównej mieszczą się biura i powierzchnie przeznaczone pod działalność gastronomiczną i usługową. Na terenie dawnej Giełdy Zbożowej powstały wyjątkowe w skali regionu restauracje, które odmieniły gastronomiczną mapę nie tylko Gliwic, ale i całego Regionu.

  • Powierzchnia użytkowa dawnej Poczty Głównej: 8 000 mkw.
  • Powierzchnia użytkowa dawnej Giełdy Zbożowej: 800 mkw.

Historia Poczty Głównej:

Decyzja o budowie poczty w Gliwicach zapadła pod koniec XIX wieku. Budowę rozpoczęto w 1904 roku, a zakończono 6 lipca 1906 roku, kiedy to formalnie oddano budynek do użytku. Historię projektu pięknie opisuje serwis Zabytek.pl, który jest projektem katalogującym polskie zabytkowe nieruchomości:

 

[…] Od początku gmach wyróżniał się swoją architekturą. Został wzniesiony w stylu historyzmu z dominacją elementów neogotyckich. Co więcej, cechy stylistyczne obiektu stanowią w największym stopniu nawiązanie do średniowiecznej odmiany stylu gotyckiego zw. „pięknym”, który został upowszechniony w XIV w. dzięki działalności warsztatu architektonicznego Henryka Brunsberga na Pomorzu Zachodnim i w Brandenburgii. Gliwicka poczta bardzo szybko się rozwijała i wprowadzała nowości do swoich usług. Już w 1907 r. w budynku pojawił się urząd telegraficzny. W 1910 r. zainstalowano maszynę do wydawania znaczków. Znaczącą nowością było wprowadzenie w 1925 r. poczty lotniczej. Około 1927 r. obiekt został rozbudowany o skrzydło tylnie i częściowo przebudowany m.in. wprowadzono schody w wieży. Po 1945 r. budynek był własnością Poczty Polskiej* aż do 2016 roku, kiedy to został kupiony przez firmę DL Invest Group, która kupiła go, aby go odnowić i przywrócić tę odchodzącą wcześniej w zapomnienie nieruchomość Gliwicom […].

* https://zabytek.pl/pl/obiekty/gliwice-gmach-poczty-glownej

W ramach renowacji zabytku do budynku wprowadzone zostały również nowe funkcje, które ożywiły przestrzeń i pozwoliły nadać jej nowego wymiaru, co obejmowało między innymi:

  • przebudowę i zmianę sposobu użytkowania parteru budynku oraz wprowadzenie nowych funkcji: siłowni i części przewidzianej pod gastronomię,
  • remont wszystkich pomieszczeń mający na celu dopasowanie ich do wymagań współczesnych użytkowników powierzchni biurowych, co obejmowało również uporządkowanie układu funkcjonalnego i odtworzenie układu korytarzowego,
  • wymianę budynkowych instalacji w tym elektrycznej, wentylacji czy montaż nowych instalacji w tym klimatyzacji,
  • renowację zabytkowej elewacji budynku,
    renowację zabytkowych posadzek, drzwi, granitowych schodów wejścia głównego oraz polichromii biegów klatek schodowych.

Materiały prasowe

Sześć nowych konceptów gastronomicznych na terenie zabytkowych DL Vintage Post i dawnej Giełdy Zbożowej

MARKI, Z KTÓRYMI

Współpracujemy

Poznaj firmy z którymi mamy niesamowitą możliwość współpracować