• 30 mln Euro finansowania od EBOR dla polskiego dewelopera DL Invest Group
  • Środki z kredytu spółka przeznaczy na budowę kolejnych nieruchomości magazynowych i logistycznych na terenie Polski
  • Wszystkie realizowane przez DL Invest Group projekty powstają w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju i są certyfikowane w międzynarodowym systemie certyfikacji ekologicznej BREEAM

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) udzielił finansowania typu mezzanine w wysokości 30 mln EUR dla DL Invest Group, polskiego inwestora i dewelopera nieruchomości komercyjnych. Kredyt mezzanine wesprze rozwój zrównoważonych projektów w polskim sektorze magazynowym.

Firma DL Invest Group współpracuje już z EBOR. W 2021 roku uzyskała finansowanie mezzanine w wysokości 72 milionów Euro. Środki pozyskane od Banku firma wykorzystała na zrealizowanie sześciu projektów magazynowych typu build-to-suit (BTS) o łącznej powierzchni wynajmowalnej 85 000 mkw. Środki z nowej linii kredytowej zostaną przeznaczone na budowę trzech kolejnych nieruchomości typu BTS dla między innymi jednego z globalnych dostawców części dla branży automotive oraz międzynarodowego podmiotu z branży farmaceutycznej. Wszystkie realizowane projekty powstają w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju, będą certyfikowane w systemie BREEAM i towarzyszy im szereg działań ukierunkowanych na wsparcie rozwoju lokalnych społeczności.

Model biznesowy DL Invest Group to ?buduj I trzymaj?. Realizowane projekty pozostają w portfolio inwestora, który występując jako długoterminowy właściciel posiada w swoich strukturach wewnętrznych generalnego wykonawcę, biuro projektowe, działy wynajmu oraz dział zarządzania nieruchomościami. Dzięki takiej strukturze firmy, DL Invest Group może szybko reagować na zmieniające się rynkowe uwarunkowania oraz wymagania najemców powierzchni komercyjnych w tym potrzeby ekspansji, jak również ściśle kontrolować koszty, co ma duże znaczenie i jest doceniane przez finansowych partnerów spółki. Finansowanie oparte o ekologiczne parametry inwestycji jest jednocześnie nie tylko gwarancją jakości dla najemców i mieszkańców regionów, w których inwestycje są realizowane, ale także przyczynia się do poprawy standardów i wzrostu ekologicznej świadomości uczestników polskiego rynku nieruchomości, a to w rezultacie przyczynia się do energetycznej transformacji kraju.

Elisabetta Falcetti, Dyrektor Regionalny EBOR na Europę Środkową, powiedziała: ?Pierwszy projekt EBOR z DL Invest Group został podpisany ponad rok temu, a region ? a nawet świat ? zmienił się od tego czasu w sposób zasadniczy. W tak krótkim czasie, w niepewnej i pełnej wyzwań sytuacji, firmie udało się zrealizować sześć nowych,zrównoważonych projektów magazynowych na wciąż rozwijającym się polskim rynku. Z zadowoleniem przyjmujemy zaangażowanie DL Invest Group w dostarczanie wysokiej jakości infrastruktury magazynowej w wydajny i zrównoważony sposób?.

Vlaho Kojakovic, Dyrektor ds. Nieruchomości i Turystyki EBOR, powiedział: ?Cieszymy się, że możemy rozszerzyć naszą współpracę z DL Invest Group, dynamiczną i szybko rozwijającą się polską firmą. Jak dotąd pierwszy rozdział naszej współpracy przerósł nasze i tak już wysokie oczekiwania i z niecierpliwością czekamy na jej dalszy ciąg. Nowoczesna, zrównoważona infrastruktura magazynowa jest sercem odpornych i wydajnych łańcuchów dostaw. Wojna na Ukrainie pokazała, że ??Polska ma strategicznie ważne położenie geograficzne, jako centrum logistyczne i produkcyjne w tej części Europy?.

Dominik Leszczyński CEO DL Invest Group powiedział: ?W czasach tak dynamicznego rozwoju DL Invest Group niezwykle ważne jest posiadanie tak wymagającego i ważnego partnera jakim jest EBOR. Cieszymy się, że nasza współpraca z EBOR rozwinęła się o dalsze finansowanie, dostosowane do tempa naszego rozwoju. Ta współpraca jest podstawą naszego dalszego rozwoju w nadchodzących latach.?

Wszystkie nowe nieruchomości realizowane przez DL Invest Group, nie tylko na rynku magazynowym, ponieważ firma działa również w sektorach powierzchni biurowych i handlowych, są certyfikowane w systemie BREEAM. Jest to wiodąca na świecie metoda oceny zrównoważonego rozwoju dla projektów na rynku nieruchomości. Certyfikaty BREEAM odzwierciedlają ekologiczną wartość aktywów i podkreślają ich jakość na każdym etapie cyklu ich życia.

DL Invest Group to prywatna polska firma deweloperska i inwestycyjna, założona w 2006 roku, z aktywami przekraczającymi 2,2 miliarda złotych. Firma wyrosła na silnego krajowego gracza, skutecznie konkurującego ze znacznie większymi międzynarodowymi podmiotami.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, odkąd zaczął działać w Polsce ponad 30 lat temu, zainwestował w kraju prawie 12 miliardów Euro.